Regional Teams and Apparatus

Sunday 2nd March Renmore Gymnastics Club hosted the Regional 2-9 Teams and Apparatus, the event included 3 separate competitions to accommodate the large volume of gymnasts competing in this National Qualifier event, what a busy day it was! Thanks to the great support and personnel involved including all judges, coaches, score keepers, ladies on the refreshments, parents moving equipment, hoovering, chair stackers, PA providers!! This great team effort really contributed towards the efficient running of the whole day and Renmore Gymnastics is very grateful to all who give time and help to support the club and most importantly the gymnasts on their important competition days!!!

All gymnasts involved did fantastically well, the competition level was very high and we are very proud of all girls that took part and the great results they achieved across the three competitions. A special well done to all of those that qualified for National Finals, girls keep up the hard work you are all doing great and we are delighted with your competition progress! And finally here are the results –

Level 2  – Under 9
Team Silver – Renmore Team 2 – Caoimhe Donohoe, Hannah Glynn, Annie Curtis, Tanya Doyle
Team Bronze – Renmore Team 1 – Ruby Moore, Rebecca Clarke, Sophie Zaletel, Catriona McHugh, Searlaith Kavanagh
Vault – Bronze – Annie Curtis, Silver – Hannah Glynn, Gold – Caoimhe Donohoe
Bars – Bronze – Hannah Glynn, Gold – Caoimhe Donohoe
Beam – Bronze – Hannah Glynn, Silver – Caoimhe Donohoe
Floor – Silver – Caoimhe Donohoe

Level 2  – Under 11
Team Silver – Renmore Team 2 – Holly Clerkin, Olivia Cannon, Blaithnaid Higgins
Team Bronze – Renmore Team 1 – Nadine McMenamin, Beatrice Devitt, Ellen Glynn
Vault – Bronze – Nadine McMenamin, Gold – Blaithnaid Higgins
Bars – Gold – Blaithnaid Higgins
Beam – Gold – Blaithnaid Higgins

Level 2  – Over 11
Team Bronze – Remore Team 1 – Mia Fox, Rachel Kavanagh, Aoife Mannion, Brianna Pfeiffer, Molly O’Connor
Team Gold – Orna Hennessy, Teagan Stanley, Leah McGrath, Lauren Fay, Hannah McHugh
Vault – Silver – Brianna Pfeiffer
Bars – Bronze – Hannah McHugh, Silver – Leah McGrath, Gold Orna Hennessy
Beam – Silver – Orna Hennessy
Floor – Bronze – Leah McGrath,  Gold – Molly O’Connor

Level 3  – Under 11
Team Silver – Renmore Team – Elizabeth Heskin, Sophie Long, Ruth Mahon, Isobel Haugh
Vault – Gold – Ruth Mahon
Bars – Bronze – Sophie Long, Silver – Ruth Mahon
Beam – Bronze – Isobel Haugh
Floor – Bronze – Ruth Mahon

Level 3 Over 11
Team Gold – Renmore – Katie Phelen, Hannah-Kate Silke, Angelika Kolodziej
Vault – Bronze – Angelika Kolodziej
Bars – Bronze – Hannah-Kate Silke, Silver – Angelika Kolodziej
Beam – Silver – Angelika Kolodziej
Floor – Bronze – Angelika Kolodziej, Gold – Hannah Kate Silke

Level 4 Under 9
Vault – Gold – Siofra Davis
Bars – Gold – Siofra Davis
Beam – Gold – Siofra Davis
Floor – Gold – Siofra Davis

Level 4 Under 11
Vault – Gold – Kate Kidd
Bars – Bronze – Kate Kidd
Beam – Bronze – Kate Kidd
Floor – Silver – Kate Kidd

Level 4 Over 11
Vault – Bronze – Siochain Fahy, Silver – Natasha Johnson
Bars – Gold – Siochain Fahy
Beam – Gold – Siochain Fahy
Floor – Silver – Siochain Fahy

Level 5 Under 11
Vault – Silver – Grace Haugh, Gold – Miriam Fuller
Bars – Bronze – Grace Haugh, Gold – Miriam Fuller
Beam – Bronze – Miriam Fuller, Silver – Grace Haugh
Floor – Bronze – Miriam Fuller, Silver – Grace Haugh

Level 5 Under 13
Vault  – Gold – Anna Kidd
Bars – Gold – Anna Kidd
Beam – Gold – Anna Kidd
Floor – Gold – Anna Kidd

Level 5 Over 13
Vault – Gold – Nicola Lawless
Floor – Gold – Nicola Lawless

Level 6 Under 13
Team Gold – Renmore – Aoife Walsh, Siofra Molloy, Maya Banerjee
Vault – Gold – Maya Banerjee, Aoife Walsh
Bars – Bronze – Aoife Walsh, Silver – Siofra Molloy
Beam – Bronze – Aoife Walsh, Silver – Siofra Molloy
Floor – Bronze – Aoife Walsh, Gold – Maya Banerjee

Level 7 Over 13
Vault – Gold – Eimear Flanagan
Bars  – Gold – Eimear Flanagan
Beam –  Gold – Eimear Flanagan
Floor –  Gold – Eimear Flanagan

Level 9 Under 13
Vault – Gold – Aisling Connaughton
Bars  – Gold – Aisling Connaughton
Beam  – Gold – Aisling Connaughton
Floor – Gold – Aisling Connaughton

Level 9 Over 13
Vault – Silver Erin Shimizu
Bars – Bronze – Erin Shimizu, Silver – Nicole Shaw
Beam – Bronze – Roisin Curran, Silver  – Nicole Shaw
Floor – Bronze – Roisin Curran, Silver  – Nicole Shaw

Joining the girls at National Finals will be Renmore’s Rosalie Hynes, Kate Molloy, Jane Heffernan, Daniela Goluba, Emma Slevin, Sarah Hynes, Emer Shimizu, Aisling Fuller, Alex-Marie McDonagh and Amy O’Neill. Renmore Gymnastics would like to wish all gymnasts every success at the finals, keep up the hard work now gymnasts!!!

This slideshow requires JavaScript.